Z jakimi problemami borykają się seniorzy w dobie koronawirusa? Czy trudniej im dostać się do lekarza? A może czują się samotni? Między innymi na te pytania znajdziesz odpowiedzi w raporcie „Zdrowie polskich seniorów w czasie pandemii” autorstwa Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

Dostęp do służby zdrowia

Podstawowym problemem seniorów w dobie koronawirusa jest utrudniony dostęp do opieki medycznej. Aż 67% ankietowanych uważa, że po wybuchu pandemii COVID-19 trudniej im sięgnąć po pomoc lekarską. Wynika to ze zmiany priorytetów, które obrała służba zdrowia – na pierwszy plan wysunęli się pacjenci zarażeni koronawirusem, nie pozostawiając wiele miejsca dla osób z innymi dolegliwościami.

Pacjentom w całej Polsce trudniej jest umówić się na wizytę z lekarzem internistą, bo placówki wprowadziły politykę kwalifikacji pacjentów. W efekcie pacjent najpierw musi odbyć rozmowę telefoniczną z lekarzem, który jeśli nie może postawić diagnozy „na telefon”, dopiero wówczas odsyła rozmówcę do przychodni. I z jednej strony takie procedury wydłużają proces wizytowania i leczenia, ale z drugiej chronią lekarzy i pacjentów przed ryzykiem zakażenia się koronawirusa w placówce medycznej.

Lekarze specjaliści. Gdzie jesteście?

I chociaż kontakt seniorów z lekarzem pierwszego kontaktu to istotny problem, który dotknął 28,1% ankietowanych, to nie jest ich największą bolączką. Znacznie gorzej przedstawia się sytuacja pacjentów, którzy wymagają pomocy specjalisty. Aż 61,5% przepytanych seniorów skarży się na brak dostępu do lekarzy specjalistów. Mniej pilnymi problemami z kolei są świadczenia pielęgnacyjne, szczepienia i badania.

– Każdy mówi o koronawirusie, ale konsekwencje braku leczenia chorób przewlekłych będą dużo gorsze niż cała pandemia – mówi dr hab. n. med. Filip Szymański, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych, cytowany przez autorów raportu. Jego zdaniem jak najszybciej trzeba przywrócić tradycyjną służbę zdrowia.

COVID, COVID-em. Leczyć się trzeba

Mimo utrudnionego dostępu do lekarzy i strachu przed zakażeniem się COVID-19 tylko 1/3 ankietowanych seniorów przerwała dotychczasowe leczenie. Większość, bo 69% osób objętych badaniem, nadal je kontynuuje.

– Przedłużam tylko recepty na leki, które brałam wcześniej. Z wizyty telefonicznej u specjalisty endokrynologa zrozumiałam tyle, że stan się nie pogorszył. Czekam na zapisy przy okienku w rejestracji szpitalnej, ale ten COVID-19 mnie przeraża. Jeszcze go wykryją i zamkną w szpitalu. Lepiej siedzieć w domu – mówi jedna z seniorek, która wzięła udział w anonimowej ankiecie przeprowadzonej przez KIGS.

O raporcie KIGS

Opisane w artykule problemy seniorów spowodowane wybuchem pandemii koronawirusa to tylko część bolączek zawartych w raporcie pt. „Zdrowie polskich seniorów w czasie pandemii”, którego autorem jest Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej.

Raport bezpłatnie możesz pobrać, klikając tutaj.

Podziel się