Oglądanie programów przyrodniczych w telewizji może pomóc w poprawie nastroju i zniwelowaniu negatywnych emocji. A co szczególnie istotne, w dobie koronawirusa pomoże także złagodzić nudę wynikającą z izolacji.

Przyszła jesień, a wraz z nią kolejna fala zakażeń koronawirusem. Efektem tego jest zwiększenie obostrzeń ze strony państwa i wprowadzenie zalecenia do pozostawania w domach. Ale zamknięcie obiektów sportowych i rozrywkowo-kulturowych ma negatywne skutki. Podobnie zresztą jak ograniczenie wychodzenia na zewnątrz i kontaktu z ludźmi. Sprzyja to gorszemu samopoczuciu i wzmagającej się nudzie.

Na szczęście są proste domowe metody na poprawę nastroju i zniwelowanie negatywnych emocji, takich jak smutek czy odosobnienie. Jak się okazuje, należy do nich… oglądanie programów przyrodniczych.

Nastrój a programy przyrodnicze

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter przeprowadzili niedawno badanie, mające na celu ustalenie, jaki wpływ na nastrój i poczucie nudy ma oglądanie programów przyrodniczych. Już same wyniki napawają optymizmem.

W celu przeprowadzenia badania naukowcy wpierw u 96 badanych wywołali poczucie nudy. Jak? Wyświetlając film, w którym pracownik firmy zajmującej się dostawami materiałów biurowych opowiadał o szczegółach swojej pracy. Następnie każdemu badanemu wyświetlone zostało wideo ukazujące podwodną rafę koralową. I to w jednej z trzech form. Jako:

  • film w telewizji,
  • wideo 360 na goglach wykorzystujących wirtualną rzeczywistość (VR),
  • interaktywne grafiki generowane komputerowo w wirtualnej rzeczywistości.

Obcowanie z naturą poprawia nastrój

Wyniki przeprowadzonego badania wskazują, że oglądanie treści przyrodniczych (w dobrej jakości, w każdej ze zbadanych form) przyczynia się do zminimalizowania negatywnych uczuć, jak np. smutek czy przygnębienie. Co więcej, znacznie redukuje poczucie nudy. Naukowcy odkryli także, że z badanych metod wyłącznie obcowanie z naturą poprzez wirtualną rzeczywistość może pobudzić wzrost pozytywnych odczuć i zwiększyć poczucie więzi ze światem przyrody.

– Jak pokazują nasze wyniki, nawet zwykłe oglądanie programów przyrodniczych w telewizji może poprawić nastrój i zwalczyć nudę. Biorąc pod uwagę, że przez COVID-19 ludzie na całym świecie mają ograniczoną możliwość korzystania ze środowiska zewnętrznego, programy przyrodnicze mogą stanowić dla każdego przystępne źródło korzyści dzięki dawce „cyfrowej natury” – mówi Nicky Yeo, szef zespołu badawczego.

Metody na nudę

Jeśli czujesz ogarniającą Cię nudę lub pojawiające się złe samopoczucie, spróbuj skorzystać ze wspomnianej metody i obejrzyj jakiś ciekawy program przyrodniczy. Z pewnością poczujesz się lepiej!

Natomiast jeśli nie lubisz programów przyrodniczych, a nuda coraz bardziej Ci doskwiera, dobrymi sposobami na radzenie sobie z nią może być nauka czegoś nowego, chociażby odkładana od dawna nauka języka obcego; rozpoczęcie kariery i podbicie YouTube’a autorskimi filmami; czy też odnalezienie swojej własnej pasji, jak np. malowanie obrazów w Excelu.

Możesz także spróbować swoich sił w programowaniu – nie jest ono tak trudne, jak się wszystkim wydaje, co udowadniają także 80-latkowie, jak np. Masako Wakamiya, która nauczyła się programować mając 81 lat, a potem napisała grę, którą pobrano 100 000 razy. Możliwości jest naprawdę wiele!

Podziel się