Czy długość życia może zależeć od tego, na ile lat czuje się dany człowiek? Jeśli tak, to jaki jest związek między długowiecznością a postrzeganiem własnego wieku? I czy jeśli czuję się młodszy, to znaczy, że będę żyć dłużej niż ten, kto czuje się starszy? Właśnie te pytania postawili sobie naukowcy z University College London.

Poszukując odpowiedzi, przeanalizowali informacje zebrane podczas badania English Longitudinal Study of Ageing, które zrealizowano w latach 2004-2005. Wspomniana baza danych zawierała odpowiedzi na pytanie: „na ile lat się czujesz?”, które przez rok zadano 6 489 osobom powyżej 52 roku życia. Następnie naukowcy zestawili odpowiedzi z przyczynami zgonów, które odnotowano do marca 2013 roku wśród przepytanej grupy osób. Pod uwagę wzięto i naturalne przyczyny śmierci, i choroby.

Kategorie odpowiedzi

W kolejnym kroku naukowcy posegregowali odpowiedzi badanych na trzy kategorie:

Kategoria numer 1

Czuję się na tyle, ile faktycznie mam lat. Do pierwszej kategorii trafiły osoby, których percepcja własnego wieku była najbliższa ich biologicznemu zegarowi.

Kategoria numer 2

Czuję się starszy. W drugiej kategorii znalazły się osoby, które postrzegały siebie jako osoby starsze, to znaczy, że czuły jakby były starsze o co najmniej rok niż faktycznie wskazywała ich metryka.

Kategoria numer 3

Czuję się młodszy. Do trzeciej kategorii trafiły osoby, które stwierdziły, że czują się młodsze o co najmniej trzy lata niż wskazywał ich akt urodzenia.

Wskaźnik śmiertelności

Która z kategorii była najbardziej popularna?

Trzecia – aż 69,6% ankietowanych wylądowało właśnie w niej. Druga z kolei była pierwsza kategoria – 25,6% z przepytanych osób czuło się na tyle, ile faktycznie wskazywał ich wiek. Natomiast druga kategoria okazała się najmniej popularna wśród badanych, ponieważ zaledwie 4,8% z nich stwierdziło: „czuję, że jestem starszy niż faktycznie jestem”. I dobrze. Dlaczego?

Brytyjski serwis Express, który opublikował wyniki badania, napisał, że najniższy wskaźnik śmiertelności wśród ankietowanych (14,3%) odnotowano w trzeciej, czyli najpopularniejszej kategorii. Nieco wyższy, bo wynoszący 18,5% przypadł pierwszej kategorii, najwyższy natomiast (24,6%) drugiej, czyli tej, której przedstawiciele czuli się najstarzej.

Według naukowców ryzyko śmierci jest o 41% wyższe wśród osób z drugiej kategorii niż u osób z trzeciej. Ponadto uważają, że przedstawione wyniki badania dowodzą, że zachowując młodego ducha, można przedłużyć życie.

To jak? Na ile lat się czujesz?

Podziel się